تبلیغات
همسران اول - نوشته اقای احسان

همسران اول

تقدیم به تمام بانوان سرزمینم

نوشته اقای احسان
اقای احسان 25 ساله از همراهان این وبلاگ متنی رو درخصوص  چند همسری برامون ارسال کردند که ضمن تشکر از ایشون از همگی میخوایم که نظراتشون رو در این باب برای ما بنویسند.

به نظر من اسلام به چند همسری به عنوان یه اضطرار نگاه می کنه. یعنی اگه یه فرد نگاه شهوت آلود به یه زن نکنه ، در محیط آلوده حضور پیدا نکنه ، با دوستان آلوده نگرده و حرف‌های آلوده نشنوه، اگه در چنین محیطی بود و ترس داشت که این اتفاق بیفته محیطو ترک کنه، خوب تو این شرایط با هوس بازی به سمت یه زن دیگه کشیده نمیشه.


یک مرد اگر تو زندگیش یه مشکلی باشه(مثل بچه‌دار نشدن) یا جامعه ایجاب کنه(این موضوع برای شرایطی مثل الان سوریه و صدر اسلام*)   که به این نتیجه برسه  که با اختیار همسر دوم مشکل خودش و خانوادش یا جامعه بهبود پیدا می‌کنه. در این زمان با داشتن شرایط عدالت-که فوق‌العاده شرط مشکلیه- و قدرت مالی می‌تونه این کار رو بکنه. در اسلام توصیه شده که هنگام ازدواج صیغه خونده بشه و ولیمه داده بشه و این ازدواج به اطلاع آشنایان همسایه ها و اقوام برسه_همسر اول که جای خود دارد-(ولیمه دادن خودش اعلام به جامعه ست). اگر کسی این کارو بکنه یعنی جامعه_زن اول، پدر ها و مادرها، اقوام و بقیه افراد_ همسر دوم را پذیرفته و این موضوع باعث میشه خیلی مشکلات حل بشه. به عنوان مثال شرایط یه بیمار ا ی د ز که تو یه جامعه ای که پذیرفته شده باشه زندگی کنه رو با یکی که تو ایران زندگی کنه مقایسه کنید.

 

پس بنظر من باید قبح ازدواج دوم شکسته بشه همزمان که شرایط ازدواج مجدد و نحوه برخورد جامعه به ازدواج مجدد بیان بشه و برای جامعه روشن بشه. این موضوع چندتا مشکل رو حل می کنه اول کسی به اسم اسلام و قوانین اسلامی این حق رو به خودش نده که در شرایط آلوده قرار بگیره و یا بدون در نظر گرفتن شرایط عدل و قدرت مالی و بدون اعلام به جامعه دست به ازدواج مجدد بزنه . دوم اینکه برای افراد و جامعه ای که بنحوی مشکل دارن یک راه حل قانونی، شرعی که عرف جامعه هم قبولش دار بسته نشه و جامعه این که بنوعی یک دواست رو از خودش نگیره وزندگی راحتی داشته باشه. و سوم اینکه اگه کسی به هر دلیلی این کار رو انجام داد خودش، خانوادش و همسر دومش دچار مشکلات متعددی به سبب قبیح بودن این مسئله نشن و مشکلات اجتماعی اضافه نشه به مشکلات درون کانون خانواده. چهارم  علت یه ازدواج مجدد مشکل دار که به سبب نگاه ها، محیط ها و دوستی های غلط چه قبل از ازدواج و چه بعد از ازدواج بیان بشه و قبیح دونسته بشه.  پنجم ازدواج دوم به نوعی از شیوع فساد در جامعه رو بگیره . چون یک مرد یا زن هوس باز اگه طی یک روال قانونی، شرعی و پذیرفته شده در اجتماع  و آشکار با یکی ازدواج کنه و مسولیت های ازدواج دوم را بر عهده بگیره ،  تا اینکه مثل قارچ سمی بقیه افراد جامعه رو مسموم کنه.

*در زمان هایی که جنگ میشه و خانوادهایی بدون هیچ سرپرستی رها میشن در معرض مشکلات زیادی قرار می گیرن. در این جوامع ساختار احتماعی محکمی برای حمایت از این افراد وجود نداره.
دو مشکل اساسی این افراد  فقر و دیگریش نگاه اجتماع بیمار_فیلم سنگ صبور این موضوع رو بخوبی نشون داده_که برای این افراد سرپناه اقتصادی و اجتماعی خیلی مهمه


در ضمن یه کامنت دیگر از اقای احسان داشتیم که دوست دارم ، درباره ی اون هم بحث بشود .


چندتا سوال از خانوم یاس دارم. لطف کنن پاسخ بدن ممنونشون میشم.البته بقیه هم میتونن جواب بدن ولی من منتظر پاسخ های خانم یاس هستم.

اول اینکه جدا شدن از مردی که دو همسرست و زن اولشو دوست داره ولی حاظر به جدایی از زن دومش نیست، ضربه کمتری به زن اول و فرزندان میزنه یا زندگی کردن باهاش؟چرا؟

دوم اینکه اگه یه مرد دو زنه، زن اولشو دوست نداشته باشه ولی بخاطر بچه ها که یه پدر هر چند نصفه بالا سرشون باشه بخواد با زن اول هم بمونه در حالی که با زن دوم هم باشه چی؟طلاق بهتر یا موندن زن اول؟چرا؟


سوم اگه یه مرد و زن با هم طلاق عاطفی گرفته باشن ولی نخوان به خاطر بچه ها جدا بشن. مرد بخواد زن دوم با اطلاع همسر اول بگیره؟ در این صورت زن طلاق بخواد بهتر یا بمونه بخاطر بچه ها؟

چهارم اینکه اگر دو زنه بودن تو یه جامعه عرف باشه(مثلا کسی بچه خانواده رو تو مدرسه مسخره نکنه یا زنای فامیل پشت سر ادم حرف نزنن و یا کسی میاد خواستگاری با موضوع دو زنه بودن پدر دختر براش عادی باشه) همسر اول و فرزنداش و همسر دوم و فرزنداش راحتر می تونن زندگی کنن یا زمانی که کار زشتی باشه؟چرا و چه اندازه؟

پنجم آیا فرهنگ سازی در جهت مشکلات و زشتی های دو زنه بودن مردها رو از این کار منصرف می کنه یا دخترها رو میتونه منصرف کنه که با همچین مردایی رابطه داشته باشن یا نه؟ چرا؟(آیا مردا و دخترا با این مشکلات آشنایی ندارن)
طبقه بندی: فریاد،
برچسب ها:بی وفایی، همسران، خیانت، مردمتاهل،
[ سه شنبه 1392/03/14 ] [ 02:39 ] [ فریاد ] [ نظرات()

نمایش نظرات 1 تا 30