تبلیغات
همسران اول - نکاتی از سخنان دکتر فرهنگ هلاکویی :1

همسران اول

تقدیم به تمام بانوان سرزمینم

نکاتی از سخنان دکتر فرهنگ هلاکویی :1

کودکان خجالتی ،کودکانی هستند که دچار وابستگی، اضطراب و وحشت از دیگرانند و نگران اینکه کار اشتباهی بکنند و دیگران متوجه اون بشوند. این ترس و اضطراب چند دلیل میتونه داشته باشه:

- اضطراب میتونه زمینه ارثی داشته باشه. 
- نداشتن ازادی عمل کودک 
- شما قرار بوده که اصول تربیتی رو رعایت میکردید که نکردید.

بنابراین التماس من این است که ما والدین حداقل هایی رو در مورد تربیت کودکمون بدونیم.

کارهایی که باید انجام دهیم تا کودکمان دچار اضطراب نشوند:

-کودک انسانی که به پنج تا دلیل ، که نادانه و ناتوانه و نیازمنده و اشتباه کاره و فکرای بد می کنه .

چون می فهمه نادانه و ناتوانه و نیازمنده، در سه سالگی یه این نتیجه می رسه که من بدم ... و فقط تنها کاری که پدر و مادر می تونند بکنند، این هست که میزان این احساس بد بودن او رو کم بکنند .

یعنی اینقدر باهاش به درستی برخورد کنند که بچه در سه سالگی بگه من کمی بدم... و بعد بین سه تا هیجده سالگی ، اگر پدر و مادر روزی پنجاه بار به موقع ، بجا ، درست ، به اندازه، این پیام رو به فرزندشون بدن که تو خوبی این امید هست که بچه در هجده سالگی به این نتیجه برسه که من خوبم .

یه پدر و مادر زمانی میتونن درست فرزندشون رو تربیت کنن که اقلا روزی یه بار بهش بگن اشتباه کردم, و هفته ای یه بار ازش به خاطر اشتباهشون عذر خواهی کنن, تا کودک متوجه بشه والدین هم مثل اون انسانند و اشتباه میکنن, نه اینکه تنها گناهکار و نادان جهان منم .

-به عنوان والدین در زندگی قرار نیست به بچه ها "بکن و نکن" بگوییم بلکه باید به آنها کار خوب را بیاموزیم. پدری و مادری یعنی آموختن کار خوب. فقط در موارد استثنائی بچه ها را از انجام کاری بازمی داریم.

-ترساندن و تنبیه هرگز هرگز هرگز از کودکانمون انسان بهتری نخواهد ساخت. تنبیه تنها باعث افزایش اضطراب در کودکان است. وظیفه والدین اموختن کار خوب به کودکان است نه بازداشتن انها از کار بد. 

-هرگز با فرزندانتان درد دل نکنید. درد دل با کودک تجاوز غیر جنسی به کودک نامیده میشه.

-قاعده تربیتی ده به یک است. به این صورت که ده تا جمله بچه می‌گوید؛ یک جمله پدر و مادر؛ به عبارت دیگر، پدری و مادری دو تا گوش شنوا می‌خواهد نه زبان گویا. 

-هرگز حس و احساس کودک رو نفی نکنید. اگه احساسش رو نفی کنید به مرور کودک خودش رو یک احمق ابله نادان میدونه که جهان رو وارونه میبینه و شروع به نفی خودش میکنه. اینجاس که حتی قادر به تصمیم گیری نیست و خجالت از اینجا میاد. 

-وقتی پدر و مادر دعوا میکنند در نظر کودک دو غول عظیم با هم دعوا میکنند و این دنیای کودک رو خراب میکنه.

-وقتی کودک خود را به زور می بوسید یا بغل می کنید، در واقع به او می آموزید که تسلیم تمایلات دیگران باشد.

- هرگز لب کودک رو نبوسید.

- وقتی کودک میترسه باید احساساتشو تایید کنید، بهش بگید میدونم میترسی نگید ترس نداره.

- بازیهای کامپیوتری و کارتونها ،بزرگترین دلیل کابوس ها و وحشت در کودکان است.

-والدین حق ندارن حق ندارن عصبانی بشن. پدرو مادر خشمگین میشن که یه احساسه اما حق ندارن عصبانی بشن که یه رفتاره بچه عصبانیت رو میاموزه، احساسه درموندگی و بیچارگی میکنه. اضطراب و وحشت پیدا میکنه و دچار نوع بد افسردگی همراه خشم میشن.

-هرگز اجازه ندید بچه ها در خانه با هم دعوا کنند. 

-هرگز جلو دیگران فرزندتون رو تصحیح یا تنبیه نکنید که این تحقیر به اونها اسیب جدی میزنه.

-تنها و تنها به کودکتون "پیشنهاد" غذا خوردن بدین. کودک رو هرگز مجبور به خوردن هیچ چیز جز دارو نکنید.

-در چهارده یا هجده ماه اول فقط و فقط یک نفره که باید بچه رو تربیت کنه. 

-کودک قرار است از شش ماهگی به اتاق خودش بره، از 14 ماهگی "مکیدن" شیر رو متوقف کنه و تا 18 ماهگی از مادر جدا نشه.

- کودک هرگز نباید وارد رختخواب پدر مادر بشه. بین چهار تا شش سالگی پدر با دختر و مادر با پسر باید مراقب رفتار و روابطشون باشند تا به خاطر عقده ادیپ با الکترا کودک دچار اضطراب و حس گناه بشه.

-مشکل مدفوع و رفتار اشتباه والدین در یک تا سه سالگی باعث اضطراب وسواس کینه توزی حسادت و بسیاری از بیماری های روانی در بزرگسالی میشه.

-مچ کودک رو وقت دروغ نگیرید چون حس بد بیشتری به خودش می کنه. بیشتر اوقات دروغ کودکان از ترسه، میتونید نشون بدید واقعیت رو میدونید و اشکال نداره که فهمیدید دروغ گفته...

طبقه بندی: یاس،
[ دوشنبه 1393/11/13 ] [ 11:45 ] [ yas ] [ نظرات()